1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret Eğitim

E-Ticarette Müşteri Sadakati Nasıl Sağlanır?


0

Sadakat, sözlük anlamı olarak bakıldığı zaman bağlılık şeklinde ifade edilir. Aynı zamanda güçlü bir desteği de temsil eder. Sadakat, günümüzde pek çok alanda hemen hemen herkesin hissettiği bir duygudur.

Günümüzde e-ticaret üzerinden yapılan alışverişlerde de müşteri sadakati son derece önemli bir olgudur. Peki e-ticaret müşteri sadakati nasıl sağlanır? Müşteri bağlılığı kazanmak adına nasıl bir yol izlenmesi gerekir? İşte konuyla alakalı ayrıntılar!

E-ticarette müşteri sadakati sağlama yolları

Müşteri sadakati yani bağlılığı hem uzun vadede hem de kısa vadede satıcılara yarar sağlar. Ancak müşteri sadakati esas olarak uzun vadede başarı sağlamak isteyen elektronik ticaret firmalarının öncelikli olarak üzerinde durması gereken konuların başında gelir.

Çağın gelişmişliği ve teknolojinin ilerlemesi ve bugün içinde bulunduğumuz internet çağında  müşteriyi elde tutmak artık eskisinden çok daha önemlidir. Müşteri sadakati sağlamak için bazı yollar izleyebilirsiniz. Bunlar için şöyle bir listeleme yapılabilir;

  • Olumlu şekilde bir alışveriş tecrübesi; sadakati sağlamanın başında gelir. Çünkü elektronik mağazalardan özellikle de ilk defa alışveriş yapacak müşteriler için bu ilk deneyim önemli bir yer teşkil eder. Bu deneyimi olumlu şekilde yaşatmanın belli birkaç yolu vardır. Satın alınan ürünün yanında küçük ama mutlu edebilecek bir hediye göndermek ya da içine küçük bir not koymak gibi şeyler örnek olarak verilebilir. Ayrıca özenli paketleme e-ticarette olumlu denetimin en büyük göstergelerinden biridir.
  • Müşterilerin yaşadıkları deneyimleri paylaşmaları için teşvik: Firmalar, kendilerinden alışveriş yapan müşterilerin yaşadıkları olumlu tecrübeyi yorum yapmalarını isterler. Aynı zamanda kişilerin olumlu ya da olumsuz deneyimlerini arkadaşlarına tavsiye etmeleri için teşvik etmek, yeni ve sadık müşterileri bulmanın güzel bir yoludur. Bunu sadık müşterilerinize mağazada kullanılmak üzere geçerli kupon kodları yollayarak yapabilirsiniz. Ya da gerçekten güzel bir teşekkürle ki bu yukarıda da bahsettiğimiz gibi pahada küçük manen büyük bir hediyeyle yapılabilir. Bunun sonucunda bir müşteri mağazanızı paylaşırsa, bu mağaza açısından size önemli bir geri dönüşüm oranı kazandırabilir. Günümüzde pek çok firma müşteri yorumları sebebiyle ekstra güzel hizmet sunmaya özen gösterir.
  • Kesinlikle dürüstlükten taviz verilmemeli: Dürüst olmanız, müşterilerinize karşı son derece şeffaf ve açık olmanız müşterilerinizle arasında sıkı bir bağ oluşturmanıza vesile olur. Bu sıkı bağı da korumak adına firma olarak hiçbir şekilde dürüstlükten asla taviz verilmemelidir. Aynı zamanda dürüst davranmak bazen satış rakamlarınızın azalmasına neden olacak derecede olsa bile bu tavrınızı bozmamanız ve dürüstlüğünüzü, şeffaflığınızı devam ettirmeniz önemlidir. Bütün müşterilere tutarlı şekilde davranmanız gerekir.
  • Müşteri temsilcisi ekibinin kaliteli olması; da elektronik ticarette müşteri sadakati sağlama yollarından birisidir. Müşteri temsilcileriniz ne kadar duyarlı ve isteklere yetişebilme konusunda ne kadar arzulu ise müşterilerle arasında daha iyi bir bağ kurmasına imkan sunar. Bu durum da tabi ki firmanıza bir artı olarak yansıyacak olup müşterilerle aranızdaki bağır artırır.
  • Sadık müşteri kitlenize özel olarak bilgilendirme akışı; sağlanması sadık kitlenin firmanıza daha çok bağlanmasına ve daha çok irtibata geçmesine vesile olur. Üstelik bu uygulama sayesinde müşterileriniz kendilerini daha özel hisseder.
  • İki ana bileşen arasındaki dengeyi korumak; son derece önemlidir. Özellikle e-ticaret alanında hizmet veren firmalar çok daha iyi bilir ki; başarının formülü iki ana bileşende saklıdır. Bu ana bileşenlerin birincisi; aktif olarak yeni müşteri akışı sağlamaktır. İkincisi ise; mevcut müşterilerin sadakatini korumaktır. Sadece yeni müşteriye odaklanmak, zaman içerisinde mevcut müşterilerin kaybedilmesine neden olabilir. Bu sebeple iki ana bileşene de eşit şekilde odaklanmak gerekir.
  • E-ticarette müşteri bağlılığını artırın; bu bağlılık kesinlikle küçümsenmemelidir. Her zaman müşterilere ne kadar değerli olduklarını hissettirmeniz gerekir. Ayrıca müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına önem verildiğini hissettirmek firmanızı bir adım öne çıkarır.
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yorum Yap