E-ticarette Kargo Süreçlerini Yönetme İpuçları

E-ticaret sitesinde doğru ürünü satmak kadar kargo süreçlerini de doğru yönetmek çok önemli. Müteri memnuniyetinde en önemli bir yeri olan kargo süreçlerini nasıl doğru yönetirsiniz? cevabı bu makalemizde.

E-ticarette Kargo Süreçlerini Yönetme İpuçları
E-ticarette Kargo Süreçlerini Yönetme İpuçları

E-ticaret sektöründe hizmet veren kişiler için kargo yönetim süreçleri oldukça önemli bir noktadır. E-ticarette kargo süreci, ürünlerinizin müşteriye ulaşması noktasındaki en son adımdır. Bu sürecin iyi yönetiliyor olması, sizin sektörde daha başarılı olup ön plana çıkmanızda büyük rol oynar. E-ticarette kargo süreçlerini yönetme ipuçları yazı başlığımız altında, bu konuyu daha detaylı bir şekilde sizlere anlatmak istiyoruz. Kargo süreçlerini yönetirken bazı detayları dikkate almanız, bu süreci en kaliteli ve güvenli şekilde sunmanıza katkıda bulunur. Peki e-ticarette kargo süreci hakkında dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir? Detayların önem derecesi nedir? Konuyla ilgili merak ettiğiniz bütün püf noktalar işte burada! Buyrun birlikte inceleyelim! 

Sunduğu Şartlarla Size Uygun Kargo Firması Bulmak 

E-ticarette kargo süreçlerini yönetme ipuçları konusunda en önemli detay, anlaşma sağladığınız kargo firması olacaktır. Anlaşım sağladığınız kargo firmaları hem sizin hem de potansiyel müşterilerinizin karlı çıkmasını sağlar. Özellikle fiyat konusunda, sabit bir rakamla anlaşma yaptığınız zaman, şirket maliyetleriniz de büyük ölçüde düşer. Bu sayede daha fazla kar yapma olanağınız ortaya çıkar. Kargo ücretsiz ya da indirimli gibi ekstra kampanyalar, müşteri memnuniyeti kazanmanızı sağlar. Size uygun koşullar sunan bir kargo firmasıyla anlaşma yaptığınız takdirde büyük avantajlar elde edebilirsiniz. Elde edeceğiniz avantajları kısaca toplayacak olursak;

  • Müşteri bağlılığı artar
  • Şirket maliyetleri düşer 
  • Satış oranlarınızda artma meydana gelir 

E-ticarette Kargo Ürünlerinin Ağırlığı ve Boyutu 

Ürünlerinizi kargolayıp göndereceğiniz zaman, ağırlık ve boyut gibi detaylar rol sahibi olur. Kargo firmaları fiyat belirlerken ürünlerin ağırlığını ve boyutunu ön planda tutarlar. Dolayısıyla ürününüzün ağırlığı arttıkça ya da boyutu büyüdükçe, kargo fiyatlarında da artışlar meydana gelir. Satışa sunduğunuz ürünlerin boyutları değişiklik gösteriyorsa, her seferinde karşınıza farklı rakamlarda kargo ücreti çıkabilir. Bu nedenle kargo firmalarıyla sabit rakam üzerinde anlaşma yapıp, işinizi garantiye almanız sizin için daha karlı ve doğru olur. Fakat kargo firmalarıyla anlaşma yapamamanız durumunda, her ürün için müşteriye farklı kargo ücreti çıkarmak hoş olmaz. Bu nedenle bütün detayları müşterilerinizle paylaşmanız gerekir. Mesela kargo fiyatlandırması hakkında kısa bir açıklama yazısı yayınlayabilirsiniz. Bu sayede müşteriler, ürünler için belirlenmiş olan rakamları daha rahat anlayabilirler. Ama kargo firmalarıyla sabit fiyat üzerine anlaşma yaparsanız, bu tarz sorunları düşünmenize gerek kalmaz. 

Özenli Paketleme Yapma 

E-ticarette kargo süreçlerini yönetme ipuçlarından önem arz eden bir diğer detay ise; paketlemedir. Ürünleriniz müşterilerin eline ulaştığı zaman, özenli ve titiz bir şekilde hazırlanarak gönderilmiş paketler daha ilk etapta onların memnuniyetini kazanmanızı sağlar. Ayrıca farklı yönlerden de elde edebileceğiniz avantajlar da vardır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Kargoları özenli ve titiz bir şekilde hazırlamak, ürünlerin sevkiyat sürecinde zarar görmesine engel olur. Bu sayede hasarlı ürün sorunuyla karşılaşmazsınız.
  • Kargo paketlerinin şık hazırlanmış olması, müşterilerde firmanız için kaliteli bir imaj oluşturur. 
  • Sevgililer günü, anneler günü ya da müşterinizin özel günlerinde, hediye paketi gibi ekstra özenli bir kargo hazırlamanız müşteri memnuniyeti noktasında olumlu bir davranıştır.
  • Ürünleri kargoladıktan sonra, üzerine marka logonuzu ya da kartvizitinizi koyabilirsiniz. Bu davranış, firmanız için kurumsal bir imaj çizer. 
  • Günümüzde pek çok müşteri, alışveriş yaptığı firmaların paketlerini sosyal medya üzerinden paylaşır. Dolayısıyla hoş paketleme, sizin reklamınızın yapılmasına da vesile olur. 

Kargo Teslimatı Bilgilendirmeleri

E-ticarette kargo süreçlerini yönetme ipuçları konusunda önem arz eden bir diğer detay da; kargo teslimat evresidir. Müşteriler, ürünlerini sipariş ettikten sonra ne zaman ulaşacağı ya da kargoya verileceği gibi detaylar hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Bu konuda bütün müşterilerinize detaylı bilgi vermeniz gerekir. Her müşteri olmasa bile çoğu müşteri, sipariş oluşturduktan sonra sık sık internet üzerinden kargo takibi yaparlar. Bu konu için e-ticaret siteniz üzerinde müşterilerinizin kargo takiplerini yapabilecekleri bir bölüm oluşturabilirsiniz. Bu sayede müşteriler, ürünlerinin takibini daha rahat bir şekilde yapabilirler. Hem bu durum sizin firmanız için de daha kurumsal bir görünüm oluşturur. Ayrıca kargo teslimatı konusunda "aynı gün teslim" gibi uçuk vaatlerde bulunmak yanlış olur. Gerçekçi bilgiler vermeniz müşterilerinize karşı mahcup olmamanız açısından önemli bir olgudur.