Dünyanın Dijital Karnesi We Are Social 2021 Raporu Yayınlandı

Dijital dünyanın merakla beklediği We are Social 2021 raporu nihayet yayınlandı. Rapor dijital pazarlama başta olmak üzere sosyal medya, et-ticaret alanlarında ilginç veriler sunmakta.

1. We are Social 2021

Dijital sektörde We are Social 2021 raporu herkes tarafından kabul görür ve her sene yayınlanması merakla beklenir. 2021 We are Social raporu yayınlandı. Rapor toplamda 299 sayfadan oluşmakta. Raporda bizleri ilgilendiren oldukça ilginç bir o kadarda önemli bilgiler var. Buyurun bu raporun bizi ilgilendiren önemli kısımlarını birlikte inceleyelim.

2. Sosyal Medyada Harcanan Günlük Süre

Sosyal Medyada Harcanan Günlük Süre
Sosyal Medyada Harcanan Günlük Süre

2021 We are Social Ocak raporuna göre tüm dünyada İnternette 7 saat vakit geçiriyoruz. Günde ortalama 3,5 saat televizyon izliyor 2,5 saat ise sosyal medyada zaman geçiriyoruz. Kalan zamanın 2 saatinde kitap-dergi vs okuyor, 1,3 saatinde müzik dinliyor geri kalan 1 saatte ise radyo, podcast dinliyor geri kalan 1 saatte oyun oynayarak günü tamamlıyoruz. 2020 yılında internet kullanımı 6 saat 43 dakika, sosyal medya kullanımı 2 saat 24 dakika, televizyon izleme 3 saat 18 dakika, 1 saat 26 dakika müzik dinleme, 1 saat 10 dakika da oyun oynama şeklinde imiş.

3. Dünya Genelinde İnternet Kullanımı

Dünya Genelinde İnternet Kullanımı
Dünya Genelinde İnternet Kullanımı

Dünya genelinde 4.66 milyar insan internet kullanmakta. Dünya genelindeki bu 4.66 milyar insanların %92.6’sı internete cep telefonları ile bağlanmakta. 2020 yılında dünya genelinde internet kullanıcısı 4.54 milyarmış. Bir yıl içerisinde ortalama 120 milyon insanın internet kullanmaya başladığını görebiliyoruz.

4. Mobil İnternet Ortalama Bağlantı Hızı

Mobil İnternet Ortalama Bağlantı Hızı
Mobil İnternet Ortalama Bağlantı Hızı

Tüm dünya genelindeki ülkelerin internet kullanım hızı grafiğine göre Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Çin, Avustralya gibi ülkeler dünyadaki en hızlı internet hızına sahip. Mısır, Nijerya, Kolombiya, Endonezya, Gana, Hindistan gibi ülkeler ise dünyadaki en yavaş internet hızına sahip ülkeler. Geçen yıl en hızlı mobil internet kullanım sıralaması Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Canada, Çin şeklinde sıralanmış. 2020 yılında dünya genelinde en yavaş mobil internet sıralaması Mısır, Filipinler, Nijerya, Endonezya , Hindistan şeklinde sıralanmış.

5. İnternet Bağlantı Hızı

İnternet Bağlantı Hızı
İnternet Bağlantı Hızı

We are Social 2021 raporuna göre dünya genelinde en hızlı internete bağlanan ülkeler Tayland, Singapur, Hong Kong, Romanya ve İsviçre şeklinde sıralanmış. Ama maalesef Türkiye, Endonezya, Fas, Kenya, Nijerya en yavaş internet hızına sahip ülkeler olarak sıralanmış. 2020 yılında dünya genelinde en hızlı internete sahip ülkeler sıralaması Singapur, Honkong, Romanya, Güney Kore iken en yavaş internete sahip ülkeler Filipinler, Endonezya, Kenya, Morocco, Hindistan olarak sıralanmış. Bu tabloya göre Türkiye bir önceki yıla göre iki basamak gerilemiş.

6. Web Tarayıcı Kullanımı

Web Tarayıcı Kullanımı
Web Tarayıcı Kullanımı

Dünya genelinde web tarayıcı kullanımında %63.4 ile Chrome birinci, %19.3 ile Safari ikinci, %3.8 ile Firefox üçüncü sırada yer alıyor. 2020 yılında web tarayıcı kullanımında %63.6 ile Chrome birinci, %17.7 ile Safari ikinci, %4.4 ile Firefox üçüncü sırada yer alıyor. İki tabloyu kıyasladığımızda ilk üçte yer alan tarayıcının bir önceki yıla göre kayıpta olduğunu görüyoruz. O zaman sorumuzu soralım “bir önceki yıla göre nereye gitti bu kullanıcılar?”.

7. İnternet Kullanım Nedenleri

İnternet Kullanım Nedenleri
İnternet Kullanım Nedenleri

We are Social 2021 raporuna göre insanların yüzde 63’ü internetten bilgi almak için, yüzde 56.3’ü ailesi ve arkadaşlarıyla bağlantıda kullanmak için, %55.6’si güncel haber ve olayları takip etmek için kullandığını belirtmiş.

8. En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri

En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri
En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri

En çok ziyaret edilen siteler sıralamasında birinci sırada Google, ikinci sırada Youtube, Üçüncü sırada ise Facebook gelmekte. 2020 yılı raporuna göre ilk üç sıra değişmemiş.

9. Web İçeriği En yaygın Diller

Web İçeriği En yaygın Diller
Web İçeriği En yaygın Diller

Dünya üzerindeki diller sıralamasında %60.4 ile İngilizce, %8.5 ile Rusça, %4 ile İspanyolca, %3.7 ile Türkçe dördüncü sırada yer alıyor. 2020 yılında ise %56.8 ile İngilizce, %7.6 ile Rusça, %4.6 ile İspanyolca üçüncü sırada yer alıyor. Türkçe ise bu yılda 2.2 ile 9.sırada yer almakta. Bu veri önemli aslında. Türkçenin dijital dünyayı domine edecek potansiyeli olduğunu gösteriyor.

10. Arama Motorları

Arama Motorları
Arama Motorları

2021 We are Social raporuna göre dünya genelinde insanların %91.4 Google arama motorunu kullanıyor. İkinci sırada %2.7 ile Bing, 1.5 ile Yahoo arama motoru kullanılmakta.

11. Google Aramaları

Google Aramaları
Google Aramaları

2021 We are Social raporuna göre en çok aranan kelimeler birinci sırada Google, ikinci sırada Facebook, üçüncü sırada ise Facebook olarak sıralanmakta. 2020 yılında tüm dünyayı saran Corona virüsü araması altıncı sırada yer almakta. 2020 raporuna göre ise birinci sırada Facebook, ikinci sırada Google, üçüncü sırada ise Youtube bulunmakta.

12. Sesli Arama Kullanımı

Sesli Arama Kullanımı
Sesli Arama Kullanımı

Dünya genelinde sesle arama komutuyla içerik arayan ülkeler sıralamasında birinci sırada Hindistan, ikinci sırada Çin, üçüncü sırada ise Endonezya bulunmakta. Sesle içerik arayan ülkeler sıralamasında Türkiye beşinci sırada bulunmakta.

13. Kişisel Verilerin Kötüye Kullanımı

Kişisel Verilerin Kötüye Kullanımı
Kişisel Verilerin Kötüye Kullanımı

2021 We are Social raporuna göre tüm dünya genelinde kişisel verilerin kötüye kullanımı önemseyen üç ülke Portekiz, İspanya, Brezilya olarak sıralanmakta. Nijerya, Fas, Gana ise bu konuda sondan üç ülke olarak raporda sıralanmakta. Kişisel verilerin korunması noktasında Türkiye ise yedinci sırada yer almakta.2020 raporuna göre ise birinci sırada Kolombiya, ikinci sırada Brezilya, üçüncü sırada ise Meksika yer almakta. Türkiye 2020 raporuna göre dokuzuncu sırada yer almakta.

14. Reklam Engelleyici Kullanımı

Reklam Engelleyici Kullanımı
Reklam Engelleyici Kullanımı

2021 raporuna göre Reklam engelleyici yani Adblocker kullanımında birinci sırada Endonezya, ikinci sırada Hindistan ve üçüncü sırada Güney Afrika yer almakta.

15. Dünya Genelinde Sosyal Medya da Geçirilen Zaman

Dünya Genelinde Sosyal Medya da Geçirilen Zaman
Dünya Genelinde Sosyal Medya da Geçirilen Zaman

Tabloya baktığımızda dünya genelinde sosyal medya da geçirilen zamanın her yıl doğru bir orantı ile arttığı görülür.

16. Yaş ve Cinsiyete göre Sosyal Medya Kullanıcıları

Yaş ve Cinsiyete göre Sosyal Medya Kullanıcıları
Yaş ve Cinsiyete göre Sosyal Medya Kullanıcıları

2021 We are Social medya raporuna göre dünya genelinde 25-34 yaş aralığının daha çok olduğu görülüyor. Ayrıca 25-34 yaş aralığında %18.8 yüzdelik oranı ile erkekler kadınlardan daha çok sosyal medya kullanıyor.

17. Sosyal Medya da Geçirilen Süre

Sosyal Medya da Geçirilen Süre
Sosyal Medya da Geçirilen Süre

Ülkeler bazında sosyal medya da geçirilen süre de birinciliği 4 saat 15 dakika ile Filipinler, 3 saat 45 dakika ile Kolombiya ikinci, 3 saat 42 dakika Brezilya üçüncü sırada yer almakta. Sosyal Medyayı en az kullanan ülke ise 51 dakika Japonya. Türkiye raporda 2 saat 57 dakika ile 14.sırada yer almakta. 2020 yılında ise sosyal medyada geçirilen süre olarak 3 saat 53 dakika ile Filipinler, 3 saat 45 dakika ile Kolombiya ikinci, 3 saat 31 dakika ile Brezilya üçüncü sırada yer alıyor. 2020 yılında Türkiye 2 saat 51 dakika ile 15.sırada yer alıyor.

18. Sosyal Medya Kullanılarak Geçirilen Zaman

Sosyal Medya Kullanılarak Geçirilen Zaman
Sosyal Medya Kullanılarak Geçirilen Zaman

Dünya genelinde insanlar ortalama 2 saat 25 dakika Sosyal medyada zaman tüketiyor. Bu oran 2015 yılında 1 saat 51 dakikaymış.  Buda sosyal medya geçirilen sürenin sürekli arttığını gösteriyor. Dünya genelindeki insanlar bir önceki yıl yani 2020 yılında ortalama 2 saat 24 dakika sosyal medyada zaman geçirmiş.

19. Dünya Genelinde En çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

Dünya Genelinde En çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları
Dünya Genelinde En çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

We are Social raporuna göre dünya genelinde insanlar en çok Facebook’u kullanmış. İkinci sırada ise Youtube, üçüncü sırada ise Whatsapp gelmekte. Bir önceki yıl olan 2020 de ise sıralama aynı imiş.

20. Facebook Aylık Kullanım Oranları

Facebook Aylık Kullanım Oranları
Facebook Aylık Kullanım Oranları

Rapora göre dünya genelinde Facebook’u kullanan insan sayısı  2 milyar 740 milyon. Bundan beş yıl önce dünya genelinde Facebook’u kullanan insan sayısı 1 milyar 545 milyon kişiymiş.

21. Facebook Reklam Erişimi

Facebook Reklam Erişimi
Facebook Reklam Erişimi

2021 We are Social Facebook reklam erişimi oranlarına göre 320 milyon dolar ile Hindistan birinci sırada Yer alıyor. Türkiye ise 38 milyon dolar ile on ikinci sırada yer alıyor. 2020 yılında ise 260 milyon dolar ile Hindistan yine birinci sırada yer alırken Türkiye 37 milyon dolar ile onuncu sırada yer alıyor.

22. Facebook En Popüler Sayfalar Listesi

Facebook En Popüler Sayfalar Listesi
Facebook En Popüler Sayfalar Listesi

Rapora göre dünya genelinde en popüler saylar sıralamasında

 1. yaklaşık 212 milyon kişi ile Facebook birinci sırada,
 2. yaklaşık 161 milyon kişi ile Samsung ikinci sırada,
 3. yaklaşık 146 milyon kişi ile Cristiano Ronaldo üçüncü sırada yer alıyor.

2020 raporunda ise sıralama yine aynı şekilde.

23. İnstagram Reklamları Yaş Dağılımı

İnstagram Reklamları Yaş Dağılımı
İnstagram Reklamları Yaş Dağılımı

2021 raporuna göre İnstagram en çok reklam erişimine sahip yaş aralığı 25-34 yaş aralığı. Bu yaş grubunda ise en çok reklam erişime sahip %16.9 ile erkekler birinci sırada. 2020 yılında ise dünya genelinde instagram reklam erişimine sahip yaş aralığı yine 25-34 yaş aralığı olurken erkekler %18 ile birinci sırada yer alıyor.

24. İnstagram Reklam Erişimi

İnstagram Reklam Erişimi
İnstagram Reklam Erişimi

Rapora göre İnstagram reklam erişimi kısmında 140 milyon dolar ile Hindistan birinci sırada yer alıyor. Rapora göre Türkiye 46 milyon dolar ile altıncı sırada yer alıyor. Ayrıca rapora göre Türkiye İnstagram reklam harcamalarında birinci sırada yer alıyor. 2020 yılında ise birinci sırada 120 milyon dolar ile Amerika yer almakta. Türkiye ise 38 milyon dolar ile yine altıncı sırada yer almakta.

25. İnstagram da En Popüler Sayfalar

İnstagram da En Popüler Sayfalar
İnstagram da En Popüler Sayfalar

2021 We are Social raporuna göre dünya genelinde en çok takipçisi olan hesaplar arasında

 1. birinci sırada 383 milyon kişi ile İnstagram,
 2. İkinci sırada 252 milyon kişi ile Cristiano Ronaldo,
 3. üçüncü sırada 215 milyon kişi ile Ariana Grande gelmekte.

26. Dünya Genelinde En Çok Kullanılan İnstagram Hashtag Sayıları

Dünya Genelinde En Çok Kullanılan İnstagram Hashtag Sayıları
Dünya Genelinde En Çok Kullanılan İnstagram Hashtag Sayıları

We are Social raporuna göre dünya genelinde  en çok kullanılan hashtag

 1. iki milyar kullanım ile #love,
 2. 1276000000 ile #instagood,
 3. 908000000 ile #fashion

oldu.

27. Youtube Reklam Erişimi

Youtube Reklam Erişimi
Youtube Reklam Erişimi

2021 We are Social raporuna dünya genelinde Youtube Reklam Erişimi olarak birinci sırada 448 milyon dolar ile Hindistan, ikinci sıra da 240 milyon dolar ile Amerika, üçüncü sırada 127 milyon dolar ile Brezilya gelmekte. Rapora göre Türkiye 50 milyon 600 bin dolar ile 12.sırada yer almakta.

28. Dünya Genelinde En çok İzlenen Youtube Videoları

Dünya Genelinde En çok İzlenen Youtube Videoları
Dünya Genelinde En çok İzlenen Youtube Videoları

2021 We are Social raporuna göre dünya genelinde tüm zamanların en çok izlenen videolar sıralamasında;

 1. birinci sırada yedi milyar altı yüz on dokuz bin izlenme ve 24 milyon likes ile “Pinkfong Kids Songs & Stories – Baby Shark Dance,
 2. İkinci sırada yedi milyar yüz kırk sekiz milyon izlenme ve 42 milyon likes ile “Luis Fonsi Featurung Daddy Yankee Despacito
 3. Üçüncü sırada beş milyar yüz otuz doluz milyon izlenme ve 25 milyon likes ile “Ed Sheeran – Shape of You

Videosu yer almakta.

29. En popüler Youtube Hesapları

En popüler Youtube Hesapları
En popüler Youtube Hesapları

2021 We are Social raporuna göre Youtube de dünya genelinde en çok takipçisi olan hesaplar;

 • Birinci sırada 167.000.000 takpçi ve 138.420.000.000 toplam izlenme ile T-Series
 • İkinci sırada 108.000.000 takipçi ve 26.774.000.000 toplam izlenme ile Pewdiepie
 • Üçüncü sırada 102.000.000 takipçi ve 89.174.000.000 toplam izlenme ile Cocomelon

Hesabı yer almakta.

30. Linkedin Reklam Erişimi

Linkedin Reklam Erişimi
Linkedin Reklam Erişimi

Raporun Linkedin Reklam Erişimi kısmında 170 milyon dolar ile Amerika birinci, 71 milyon doar ile Hindistan ikinci, 50 milyon dolar ile Çin üçüncü sırada yer almakta. Raporda Türkiye 9 milyon 800 bin dolar ile 14.sırada yer almakta.

31. Twitter Reklam Erişimi

Twitter Reklam Erişimi
Twitter Reklam Erişimi

Raporun Twitter Reklam Erişimi kısmında 69 milyon 300 bin dolar ile Amerika birinci, 50 milyon 900 bin dolar ile Japonya ikinci, 17 milyon 500 bin dolar ile Hindistan üçüncü sırada yer almakta. Raporda Türkiye 13 milyon 600 bin dolar ile 7.sırada yer almakta. Türkiye 2020 yılında 11 milyon 800 bin dolar ile 6.sırada almaktaydı.

32. En Çok Takipçisi Olan Twitter Hesapları

En Çok Takipçisi Olan Twitter Hesapları
En Çok Takipçisi Olan Twitter Hesapları

2021 We are Social raporunda dünya genelinde en çok takipçisi olan Twitter hesapları;

Birinci 127.700.000 kişi ile @barackobama kullanıcı adı ile Barack Obama,

İkinci 113.640.000 kişi ile @justinbieber kullanıcı adı ile Justin Bieber,

Üçüncü 109.150.000 kişi ile @katyperry kullanıcı adı ile Katy Perry,

Olarak yer almakta.

33. Twitter da En Çok Kullanılan Emojiler

Twitter da En Çok Kullanılan Emojiler
Twitter da En Çok Kullanılan Emojiler

Twitter da En Çok Kullanılan Emojiler

34. Dünya Genelinde E-Ticareti Benimseme

Dünya Genelinde E-Ticareti Benimseme
Dünya Genelinde E-Ticareti Benimseme

We are socal raporuna göre ülke bazında e-ticareti benimseyen ülke olarak. Birinci sırada %87.1 ile Endonezya, %85.5 ile İngiltere, %83.6 ile Tayland üçüncü sırada yer almakta. Raporda Türkiye e-ticaret benimsemesi sıralamasında %75 ile 24.sırada yer alıyor.

35. Yaşlara Göre E-Ticaret Oranları

Yaşlara Göre E-Ticaret Oranları
Yaşlara Göre E-Ticaret Oranları

We are social 2021 raporuna göre dünya genelinde e-ticaret yaş oranları içerisinde 16-24 yaş ortalaması birinci sırada yer alırken. Bu yaş grubu içerisinde cinsiyet olarak %63 oranı ile bayanlar birinci sırada, %55 ile erkekler ikinci sırada yer almakta.

36. En Çok Harcama Yapılan E-Ticaret Kategorisi

En Çok Harcama Yapılan E-Ticaret Kategorisi
En Çok Harcama Yapılan E-Ticaret Kategorisi

We are Social 2021 raporuna göre dünya genelinde insanların en çok harcama yaptığı e-ticaret kategorisi;

593.6 milyar dolar ile Seyahat

665.6 milyar dolar ile Moda

501.8 milyar dolar ile Elektronik

413.8 milyar dolar ile Yemek

330.9 milyar dolar ile Mobilya

525.6 milyar dolar ile Oyuncak

21.73 milyar dolar ile dijital müzik

135.8 milyar dolar ile Video oyun

Oldu.

We are Social 2021 Rapurunun tamanına We are Social 2021 adresinden ulaşabilirsiniz.

bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz