B2B (Business to Business - Firmadan Firmaya) Nedir?

B2B ingilizce Business to Business kelimelerinin kısaltılmışı olup Türkçesi “Firmadan Firmaya” demektir. Firmaların kendi aralarında gerçekleştirdikleri ticarete denir.

B2B (Business to Business - Firmadan Firmaya) Nedir?
B2B (Business to Business - Firmadan Firmaya) Nedir?

E-ticaretin giderek yaygınlaştı son dönemlerde, ortaya farklı farklı iş modelleri çıkar. B2B de bu iş modelleri arasında yer alır. Üstelik bu iş modeli son zamanlarda sunduğu avantajlarla öne çıkar ve yaygın bir şekilde kullanılır. Eğer e-ticaret alanında faaliyete girmek adına kısa bir araştırma yaptıysanız B2B modeliyle illa ki karşılaşmışsınızdır. Bu model sadece online ticaret alanında değil geleneksel ticaret alanında da sık sık kullanılır. Ancak günümüzde herkes bu model hakkında detaylı bilgiye sahip değil. Özellikle de sektöre yeni giriş yapmak isteyen kişiler için bu model çoğu zaman yabancı kalır. Peki B2B iş modeli nedir? Nasıl yapılması gerekir? İşte konu hakkında merak uyandıran bütün detaylar! 

B2B İş Modeli Nedir? 

B2B iş modelinin ingilizcedeki karşılığı; “Business to Business” şeklindedir. Ancak bunu Türkçeye uyarladığımız zaman "firmadan firmaya satış" şeklinde ifade edilir. Bu iş modelinde firmalar satışlarını tüketiciye değil, perakende satış ya da toplu ürün alımı yapan firmalara yaparlar. Zaten B2B iş modelinin firmadan firmaya satış olarak isimlendirilmesi de buradan gelir. Günümüzde bu e-ticaret paketi yaygın bir şekilde kullanılır. B2B e-ticaret paketinin en iyi şekilde işlemesi adına birkaç modeli vardır. Bu modelleri toplamda 3 farklı sınıfa ayırmak mümkündür. Haydi bu sınıfları inceleyelim! 

B2B Türleri Nelerdir? 

B2B modeli için araştırma yaptığınız zaman karşınıza 3 ayrı iş modeli çıkar. Bu modeller;

Yazılım tabanlı B2B 

Yazılım tabanlı B2B modeli, işletmelerin diğer işletmelere yazılım odaklı olarak sunmuş oldukları hizmetleri ifade eder. Yani bu modelde, direkt olarak firmaların ihtiyaçlarına yönelik yazılım çözümleri şekillendirilir. Analitik çözümler, müşteri ilişkilerin ya da pazarlama otomasyonlarına yönelik yazılımlar bu modele örnek gösterilebilir. 

Servis tabanlı B2B 

Servis tabanlı B2B modelinde fiziksel ürünler değil de firmalara çözüm üreten ya da hizmet odaklı ürünler ön plana çıkar. Reklam ajansları ve pazarlama firmaları bu iş modelinde hizmet veren yerlere örnek olabilir. 

Ürün tabanlı B2B 

İsimlendirme şeklinden de anlaşılacağı üzere ürün tabanlı B2B iş modelinde, fiziksel ürünlerin alımı ve satışı yapılır. Fiziki ürün sınıfına dahil edilmiş olan bütün ürünler bu iş modeline örnektir. 

B2B İş Modelinin Avantajları Nelerdir? 

B2B, firmalara pek çok avantaj sunar. Bu avantajları kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Bu iş modelini kullanan firmaların, birim başı maliyetlerinde düşüşler meydana gelir. 
  • Pek çok işlemin B2B yazılımlarıyla çevrimiçi olarak gerçekleşmesi, zaman açısından tasarruf etmenizi sağlar. 
  • Dünyanın diğer ucundaki işletmelerle dahi ticaret yapma imkanınız oluşur. 
  • 7 gün 24 saat boyunca ulaşılabilir olma şansınız vardır. 

b2b nedir?

B2B Nasıl Yapılır? 

B2B yaparken hem geleneksel yöntemlerden hem de yeni nesil teknolojilerden faydalanma şansınız vardır. Ancak verimli sonuçlar elde edebilmeniz için bazı noktalara dikkat etmenizde fayda vardır. Bu noktalara uyduğunuz takdirde bu iş modelini yürümeniz basit olur. Peki B2B yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Kısaca açıklayalım. 

  • Hedef kitle analizi

Öncelikle ürünlerinizi doğru firmalara yönlendirmek adına kendinize bir hedef kitle belirlemeniz gerekir. Doğru kitlelere ulaşmak boşa vakit harcamanıza da engel olur. 

  • İletişim kanallarını doğru kullanmak 

Sizin için en uygun hedef kitleyi belirlendikten sonra, bu hedef kitleye ulaşım sağlayacağınız iletişim kanallarını belirlemeniz gerekir. Ayrıca bu kanalları da doğru şekilde kullanmanız çok önemlidir. 

  • Seo çalışmaları yapın 

Seo çalışmaları yapmanız, internet üzerinden arama motorlarında organik trafiğe girmenizi sağlar. Hatta sayfanızda ürün odaklı olmak yerine blog çalışmaları da yaparak trafiğinizi artırabilirsiniz. 

  • Ürün fotoğraflarında kaliteye önem verin 

B2B yöntemini kullanarak satış yapacağınız zaman, tüm detaylara dikkat etmeniz gerekir. Bu konuda ürn fotoğrafları önemli bir yere sahiptir. Kaliteli fotoğraflara yer vermeniz, müşterilerin ürünleri daha detaylı bir şekilde incelemesine imkan tanır. 

  • Kullanıcı deneyimleri 

E-ticaret odaklı satış siteniz üzerinden bu iş modelini uygularken ve satışlarınızı üst seviyelere taşımak isterken, ürünlerinize rahat ulaşım imkanı sunmanız önemlidir. Bu sayede müşteriler ihtiyaç duydukları ürünleri kolayca bulabilirler. Ayrıca ödeme şekillerinin de rahat olması önemlidir. 

  • Ürün açıklamaları 

Müşterilerinizin ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları satışlarınızın artması noktasında büyük bir rol oynar. Ürünlerin açıklamaları, müşterilerin akıllarındaki sorulara yanıt bulmasında önemli bir görev üstlenir.