1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır?


0

Arbitraj nedir, nasıl yapılır sorusu risksiz bir şekilde kâr elde etmek isteyen insanların merakla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Her ne kadar eskiye nazaran kârlı bir şekilde kazanç elde etmenize destek olmasa da günümüzde hala fırsatını yakaladıkça yapılan kazanç işlemleri arasında görülmektedir.

Siz de arbitraj hakkında araştırmalar yapıyor ve arbitraj yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini araştırıyorsanız hemen yazımızın tamamına göz atarak kolay bir şekilde bu işlemleri nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Teknoloji hızlanmadan önce en hızlı kâr elde etme yöntemleri arasında görülen arbitraj işlemi ile ilgilen kişilere Arbitrajcı denildiğinin de bilgisini sizlere vermek isteriz.

Arbitraj işlemi günümüzde halen daha geçerliliğini korumakta olup özellikle Amazon, Alibaba gibi platformlarda ürün satan, e-ticaret yapan kişiler tarafından çokça tercih edilmektedir.

Arbitraj nedir
Arbitraj nedir

Arbitraj nedir?

Arbitraj nedir, nasıl yapılır sorusunu hızlı bir şekilde sizlere aktarmak isteriz. Türkçe karşılığı “tahkim etmek” demektir. Risksiz kar elde etme türevlerinden biri olarak görülen arbitraj, bir menkulün, paranın ya da madenin fiyatının düşük olarak alınarak yüksek fiyatla satılmasıyla oluşan zenginliğe verilen isimdir.  Altın ve döviz türevi işlemler arbitraj yapabilmek için en uygun alanlar olarak görülmektedir.

Piyasalara göre alış ve satış işlemleri eskilerde hızlı bir bilgi olarak yayılmadığı için arbitrajcılar yerel dövizcilerden alışveriş yaparak yüksek satış gerçekleştiren yerlerde dövizlerini bozdurarak kâr elde etmekteydi. Ancak günümüzde teknoloji hızlandığı ve bilgi akışı hızlandığından dolayı bu işlemi yapmak oldukça zorlaşmıştır. Lakin hala x bir ülkede dolar kuru 15,06 iken dolar alışverişi yaparak yüksek dolar kurlu bir ülkede bozdurmanız sonucunda da kâr elde edebilirsiniz. Aynı zamanda günümüzde bu işlem kripto paralar ve borsa işlemlerinde de hala tercih edilebilirliğini korumaktadır.

Arbitraj nasıl yapılır?

Arbitraj işleminin nasıl yapıldığı da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Arbitraj fırsatı ülkeler arası döviz farkları sayesinde gerçekleştirilmektedir. Arbitraj işlemleri alım satım yapılarak kâr elde etme işlemi olduğu için belirli formüllerle hesaplanmaktadır. Arbitraj işlemi için kullanılan formül ise şudur:

Artbitraj formulu: Spot fiyat-vadeli fiyat \ vadeli fiyat = dolaylı kotasyon para birimi faizi- dolaysız kotasyon para faizi

Piyasalardaki fiyatları detaylı bir şekilde inceleyerek yukarıdaki formüle göre hesaplama işlemi yaparak kazancınızı kolay bir şekilde görebilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemi yapan kurumlar portföy yönetimi şirketleri de bulunmaktadır. Dilerseniz bu tarz firmalarla görüşme yaparak arbitraj işlemlerinizi yönetmeleri hususunda yardım alabilirsiniz.

arbitraj nedir
Arbitraj nasıl yapılır?

Arbitraj yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Başta Amazon, Alibaba gibi platformlarda arbitraj yaparken farklı piyasalarda işlemler yaptığınızdan dolayı hisse senedi incelemelerinizi özenle gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yatırım kararı verilmesi beklentilerinize karşılık gelmediği zamanlarda bu işlemi yapmanız oldukça önemsiz bir özellik kazanacaktır.

Bu sebepten dolayı bu işlemi yaparken kur farklarına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca asla unutmamanız gerekir ki arbitraj işlemi anlık yapılmaktadır. Aldığınız kıymetli madeni veya menkulü bekletmeden farklı bir ülke piyasasında satarak kâr elde edebilirsiniz. Diğer dikkat edilmesi gereken hususlar ise şunlardır:

 • Farklı piyasalar arası işlemler yapacağınız için satışını gerçekleştireceğiniz ürünlerin birebir aynı özellik taşıması gerekmektedir.
 • Aynı anda iki farklı piyasadan alım ve satım işlemi gerçekleştirildiği için risksiz ve vadesiz bir kazanç elde etmeniz gerekir.
 • Gerçekleştireceğiniz alım ve satım işlemine tabi olan ürünün birden fazla piyasada talep görmesi gerekmektedir.
 • Ayrıca bu işlem tahmin ve beklenti üzerine değil kesin kâr rakamları üzerine yapılmalıdır.

Arbitraj nedir, nasıl yapılır sorularını bugün sizler için yanıtladık. Sizler de bu işlemleri gerçekleştirmek istiyorsanız belirli kurumlar ve şirketlerle arbitraj işlemleri gerçekleştirebilir ya da kendiniz farklı ülkelerin piyasalarını takip ederek kıymetli maden veyahut menkulün alım satım işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirerek risksiz kâr elde etmeye başlayabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir