8 Adımda E-ticaret Müşterisi Artırma Yöntemleri

8 adımda e-ticaret sitenize gelen kullanıcı sayısını ve buna paralel olarak potansiyel müşteri sayınızı arttırabilmek için yapacağınız çalışmalar ile birlikte mağazanıza gelen kullanıcı ve sipariş sayılarınızı artırabilirsiniz.

1. SEO Çalışmaları

SEO Çalışmaları
Ürün Sayfalarında Yapılması Gereken SEO Çalışmaları

Yapılması gereken en önemli çalışma ürün sayfaları üzerinedir. Sitenize eklediğiniz her ürün arama motorları tarafından indekslenir yani arama motorlarının dizinine eklenir. İnternet kullanıcıları bir ürün satın almak istediklerinde o ürün ile ilgili arama motorlarında aramalar yapmaya başlarlar. E-ticaret sitenizin ürün sayfalarında yapılan SEO çalışmaları ne kadar arama motorları istekleri doğrultusunda geliştirilirse, arama motoru sıralamalarında o kadar üst sıralarda yer alırsınız. Bunun sonucu olarak sitenize bu mecralardan gelen kullanıcı sayıları artış göstermekte ve paralel olarak siteniz üzerinden yapılan satışlar da artmaktadır.

Ürün sayfalarında yaptığınız çalışmaların geri dönüşlerini 1-2 hafta içerisinde almaya başlarsınız. Bu konuda sabırlı olmalı ve itinalı bir şekilde ürün sayfalarınız üzerinde çalışmalarınızı yapınız. Şunu unutmayınız ki en çok geri dönüşüm oranları arama motorları üzerinden gelen kullanıcılara aittir. Çünkü direk olarak ürün satın almak isteyen ve yeni çıkan bir ürün hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler internet üzerinde aramalarını bu siteler (Yandex, Google, Yahoo, Bing...) üzerinden yapmaktadırlar.

2. Profesyonel Bir E-ticaret Tasarımı

Profesyonel Bir E-ticaret Tasarımı
Profesyonel Bir E-ticaret Tasarımı

E-ticaret sitenize gelen ve potansiyel müşteri olan internet kullanıcılarının mağazanızdan alışveriş yapmaları için sitenize güvenmeleri gerekmektedir. Bu güveni sağlayabileceğiniz en önemli çalışma ise e-ticaret tasarımının profesyonel bir şekilde dizayn edilmesidir. Yani şu olgu sitenize gelen kullanıcılarda oluşmalıdır. "Ben bu e-ticaret sitesinden alışveriş yaparım, kaliteli ve bana gerçekten güven veriyor". Tabi bu olgunun oluşabilmesi için e-ticaret sitenizde SSL şifreleme sistemlerinin kullanılması, iletişim bilgilerinin açık bir şekilde paylaşılması ve sürekli olarak bir yetkili ile muhatap olabilmeleri de gereklidir.

3. Sosyal Medya Optimizasyonu

Sosyal Medya Optimizasyonu
Sosyal Medya Optimizasyonu

Hemen hemen her internet kullanıcısının sosyal paylaşım sitelerinde bir hesabı bulunmakta. Başta Facebook, Instagram, Twitter, Google Plus, Tumblr olmak üzere bu kullanıcılara sosyal paylaşım sitelerinde sayfa açarak ulaşabilirsiniz. Gerek ücretsiz bir şekilde takipçi ve beğeni sayınızı arttırabilir gerekse de küçük bir bütçe ayırarak yapacağınız paylaşımları bir anda on binlerce kullanıcıya ulaştırabilirsiniz. Sayfanızı beğenen ve sektörünüzle ilgilenen kullanıcıları yine aynı hesaplarınız üzerinde yapacağınız yeni ürün paylaşımları ile tekrar tekrar ulaşabilirsiniz.

4. Arama Motoru Reklamcılığı

Arama Motoru Reklamcılığı
Arama Motoru Reklamcılığı

Başta Google ve Yandex olmak üzere arama motorları, kendi dizinlerinde arama yapıldığında daha üst sırlarda yer almanızı sağlayabilmektedirler. Tıklama başına alınan maliyetler sonucu Google'da en üst sıralarda yer alma imkanınız bulunmaktadır. Açacağınız bir Google Adwords hesabına sitenizi bağlayabilir ve e-ticaret sitenizde en çok aranan kelimeler üzerine reklamlarınızı Google aramalarında yayınlayabilirsiniz. Google aramalı ve görüntülü reklamlarından en iyi dönüşü sağlayabilmek için profesyonel bir adwords uzmanı ile çalışabilirsiniz. Bununla birlikte sizlerde yapacağınız araştırmalar sonucu kendi reklamlarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz

5. Ürün Listeleme ve Karşılaştırma Siteleri

 Ürün Listeleme ve Karşılaştırma Siteleri
Ürün Listeleme ve Karşılaştırma Siteleri

Türkiye'de milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği ürün listeleme ve karşılaştırma siteleri bulunmaktadır. Bu siteler almış oldukları ciddi reklamlar, yapmış oldukları pazarlama çalışmaları le birlikte sizin yerinize ürünlerinizi pazarlamaktadırlar. Hepsiburada, GittiGidiyor, Sahibinden, Cimri, Trendyol, N11 ve benzeri sitelere yapılacak olan XML ürün entegrasyonları sayesinde ürünlerinizin on binlerce kullanıcı tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz. Kullandığınız e-ticaret alt yapısının bu siteler ile entegre bir şekilde çalışan XML (ürünlerin listelenebilmesi için gerekli özel yazılım modülü) üretebiliyor olmaları gerekir.

6. Kampanya ve Fırsatlar

Kampanya ve Fırsatlar
Kampanya ve Fırsatlar

İnternet kullanıcılarının e-ticaret sitelerinden ürün satın almalarındaki en büyük sebeplerden bir tanesi sunulan kampanya ve fırsatlardır. Yapılan her kampanya ve fırsat indiriminde sitenize gelen kullanıcı sayısı artmaktadır. Tabi bu kampanyaların başta sosyal paylaşım sitelerinde olmak üzere reklam ve tanıtım çalışmalarının yapılması da gereklidir. Aynı zamanda izinli olan kullanıcılara toplu mail gönderimleri ile birlikte kampanya ve fırsatlarla ilgili bültenler gönderilebilir. Bu çalışmalar sonucu sitenize gelen her kullanıcı sadece satışlarınızı etkilemeyecek aynı zamanda arama motorlarında yer alan sıralamaları da dolaylı bir şekilde etkileyecektir. Bu sebeplerden dolayı önemli çalışmalar arasında yer almaktadır.

7. Ürün Listeleme Reklamları

Ürün Listeleme Reklamları
Ürün Listeleme Reklamları

Google Merchant Center olarak bilinen ve bu reklam çeşidini kullananlar tarafından oldukça iyi yorumlara sahip olan bu reklam çeşidi aramalı reklamların algoritması ile aynı bir algoritmaya sahiptir denebilir. Onu ayıran ve geri dönüşlerinin oldukça fazla olmasını sağlayan şey ise arama yapıldığında ürünlerinizin görselleri, fiyatları ve açıklamaları ile birlikte Google'da çıkması. Hemen şimdi aklınıza gelen bir ürünün aramasını Google'da yapın. Üst kısım ve sağ kısımda fotoğraflı bir şekilde çıkan reklamlar ürün listeleme reklamlarıdır. Google'a ürün listeleme reklamı verebilmek için e-ticaret sitenize özel bir XML ürün yapısı oluşturulması gerektiği ve Google tarafından istenen bu XML'in adwords hesabınız ile bağlantılı olması gerektiğini hatırlatalım.

8. Sunmuş Olduğunuz Ödeme Yöntemleri

Sunmuş Olduğunuz Ödeme Yöntemleri
Sunmuş Olduğunuz Ödeme Seçenekleri

E-ticaret sitelerinden ürün satın alan kullanıcıların ödeme davranışları oldukça fazla farklılık gösterebilmektedir. Kimileri kredi kartından taksitli bir şekilde alışveriş yapmak avantajlı olduğu için bu seçeneği tercih eder, kimisi ürün satın alırken tereddüt eder ve ürün teslimi sırasında kargoya ödeme yapmak ister, kimisinin kredi kartı yoktur ve havale ya da EFT ile ödeme seçeneğini tercih eder. Bu sebeple sitenize gelen kullanıcıları kaçırmak istemiyorsanız eğer kapıda kargoya ödeme, havale, eft, kredi kartı tek çekim ve taksitli ödeme seçeneklerini mutlaka müşterilerinize seçenek olarak sunmaya çalışmalısınız.